Aktualności gastronomiczne

Opłata recyklingowa a gastronomia – ustawa 2018

opłata recyklingowa a gastronomia

Opłata recyklingowa za foliówki dotyczy także gastronomii. Dania na wynos podrożeją, gdyż jeszcze nie każdy lokal postępuje zgodnie z prawem. Foliówki w gastronomii także są obarczone dodatkowym podatkiem.

Od 1 stycznia 2018 roku jednorazowe torby w sklepach ale także w gastronomii nie mogą już być bezpłatne. Tak mówi podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa foliówkowa.

Opłata za foliówkę

Podpisana przez prezydenta nowela ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw wdraża w praktyce dyrektywę Unii Europejskiej, której celem jest ograniczenie stosowania plastikowych toreb. Pomimo, że w rozporządzeniu jest podana kwota 20 gr, to w ustawie jednak maksymalna stawka została określona na 1 zł. Po to, aby państwo mogło reagować, gdy 20 gr nie odstrasza klientów przed braniem foliówek.

Warto wiedzieć, że nie trzeba płacić za tzw. „zrywki” (poniżej 15 mikrometrów), o ile są one przeznaczone do zapakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso). Od toreb o grubości folii 50 i więcej mikrometrów także nie jest pobierana opłata recyklingowa.

W oficjalnej wersji, opłata ma trafić do budżetu a następnie zostać przeznaczona na „walkę ze smogiem”. Szczegóły walki nie są znane.

Opłata recyklingowa a gastronomia

Nie każdy właściciel małej gastronomii zdaje sobie sprawę, że ustawa dotyczy także dań na wynos, a także pakowania gościom niezjedzonej żywności. Jednym z pierwszych lokali, które wprowadziły u siebie opłatę recyklingową jest KFC. Opłata w tym fast-foodzie wynosi 30 groszy, gdyż od sprzedanej foliówki należy także pobrać VAT.

Jak rozliczyć opłatę recyklingową

Opłatę recyklingową, oprócz ceny sprzedaży,  w wysokości 0,20 zł / szt netto + VAT, pobiera się od nabywcy. Fakt pobrania opłaty recyklingowej zawsze musi być uwidoczniony na paragonie. Kara grzywny za niepobranie opłaty recyklingowej wynosi 500 – 20 000 zł. Informację o tym, w jaki sposób rozliczać opłatę recyklingową znajdziecie w tym pliku.

Zostaw komentarz