Aktualności gastronomiczne

Euro 2016 w knajpie. Sprawdź ceny i wytyczne

euro 2016 w knajpie

Wielkimi krokami zbliża się Euro 2016. Właściciele pubów i barów zacierają ręce licząc na zwiększony ruch.

Zanim zacznie się prognozować zyski, należy policzyć koszty. Co jest potrzebne aby puszczać w knajpie mecze piłkarskie Euro 2016?

Abonament radiowo-telewizyjny

Abonament to pierwszy, podstawowy koszt dla każdego właściciela lokalu. Jeśli chcesz puszczać mecze musisz posiadać odbiornik, a więc podlegasz opłacie. Tego typu imprezy jak euro 2016 są dobrym momentem do kontroli. Warto pomyśleć o wykupie abonamentu zanim zostaną naliczone odsetki lub kara (jej wysokość może wynieść 30-krotność opłaty miesięcznej).

Wysokość abonamentu w 2016 roku to 22,70 złotych za miesiąc lub 272,40 zł za rok. Jeśli masz zamiar kupić odbiornik przed mistrzostwami, to należy go zarejestrować na poczcie. Masz czas do 25 dnia następnego miesiąca aby opłacić abonament.

Plusem jest to, że możesz zaliczyć abonament do kosztów uzyskania dochodów (dotyczy przypadku gdy wykorzystanie któregoś z odbiorników ma wpływ na uzyskiwane przychody, a w gastronomii ma).

ZAiKS

Abonament nie uprawnia Cię do emisji programów objętych prawem autorskim. Koniecznie musisz posiadać licencję ZAiKS-u. I żeby tylko, bo tego typu stowarzyszeń w Polsce działa kilkanaście. ZAiKS jest największy i najbardziej znany, ale zdziw się jeśli po nich zapukają następni.

Aby podpisać umowę z ZAiKS musisz skontaktować się z inspektoratem – kontakt znajdziesz na ich stronie www.zaiks.org.pl. Koszty są uzależnione od wielkości lokalu, ilości miejsc siedzących oraz wielkości miasta. Cennik dostępny jest tutaj.

Większość restauratorów i właścicieli innych typów lokali posiada już podpisaną umowę z ZAiKS. Wówczas należy sprawdzić, czy obejmuje ona również odbiornik telewizyjny, czy jedynie radio. Jeśli tylko radio, to należy zaktualizować licencję. Cenowo wyjdzie to o ok. 15% więcej do zapłacenia niż w przypadku samego radia.

Jeszcze inną (i droższą) licencje należy uzyskać w przypadku organizowania tzw. strefy kibica i emisji spotkań na telebimie. Wówczas koszt wynosi ok. 10zł/m2 za 1 dzień.

Zakup licencji od wydawcy

Abonament i ZAiKS to też nie wszystko. Możesz posiadać odbiornik i emitować programy, które nie roszczą sobie praw do publicznego odtwarzania. Niestety Polsat, mający prawo do emisji wszystkich meczów Euro 2016 takie prawo sobie rości. Zatem ostatnim punktem jest zakup licencji od Polsatu.

Koszt zezwolenia uzależniony jest od miejsca publicznego odtwarzania. Przykładowo lokal gastronomiczny o pow. do 50 m2 będzie musiał zapłacić 1250 zł a o pow. 1000 m2 – 20 tys. zł brutto.

Właściciele lokali zainteresowani publicznym odtwarzaniem meczów Euro 2016 mogą składać zamówienia za pośrednictwem strony internetowej licencje.polsat.pl (tam jest również dostępny kalkulator cen). Licencja dotyczy wszystkich 51 meczów na dwóch dedykowanych kanałach sportowych.

Co z TVP1?

Telewizja Publiczna wykupiła od Polsatu prawo do emisji kilku spotkań Euro 2016, w tym meczów Reprezentacji Polski. Z informacji jakie udało nam się uzyskać od Cyfrowego Polsatu wynika, że TVP nie ma prawa do odsprzedaży licencji na publiczną emisję spotkań. Co za tym idzie, publiczne odtwarzanie meczów Euro 2016 za pośrednictwem TVP (z wykorzystaniem telewizji naziemnej) bez wykupowania licencji od Polsatu jest nielegalne.

Cyfrowy Polsat nie wyklucza również kontroli w lokalach gastronomicznych. Aby zamówić do lokalu Cyfrowy Polsat przejdź tutaj. Możesz również rozważyć platformę NC+, która ma w swojej ofercie kanały Polsatu: link

Oceń
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Zostaw komentarz

komentarze

  • Podany link jest do zwykłych abonamentów, a nie firmowych. Czy wykupując abonament muszę kupić specjalny dedykowany publicznemu odtwarzaniu czy wystarczy zwykły?
    Różnica cenowa jest spora, dla porównania najtańszy abonament w ncplus to 21zł, a w wersji dla firm kosztuje on 199zł netto.

Call Now Button